14 Mayıs 2011

G.KORE- BUSAN - SEUL

İşler bitip son güne geldiğimizde şöyle bir seul turu attık. Çok keyifliydi.
kulenin gölgesi ve gökdelenler arasında buzgibi tertemiz suyu olan bir şelale. Ayaklarımızı soktuk inanılmaz rahatladık. ayrıca üstteki resimde şekli insan figürüne benzediği için insan bitkisi de denen kore ginsengi.
Seul'ün en yüksek kulesinden görüntüler.
buda insan vücudundaki akapunktur noktaları şeması...
Burada üst tarafa bağlanan çaput gibi şeyi yeni bebeği olan çiftler evlerinin kapısının üstüne asıyorlarmış, anlamı bebeğimiz yeni doğdu lütfen bizi rahatsız etmeyin demekmiş :)
Haha, gelenlerede git mi deniyor acaba.

İmparatorun sarayı müze olmuş...Tıpkı Osmanlı imparatorluğu gibi, tüm imparatorluk ailesi sarayda yaşıyor. Ayrıca imparatorun cariyeleri için ayrılmış bölümleri var ve çok küçük yaşta kızlar oraya alınıp imparator için yetiştiriliyorlar, ne kötü :( ve tabi imparator askerleri, onlarda sarayın özel bölümlerinde eğitim alıyorlar.
Çin takvimine göre her burcu ve hangi yıllara ait olduklarını gösteren bir şemayı içeren burçların heykellerini yapmışlar. benimki yılan burcu :)

0 yorum:

Bakış Açımız

İnsan ömrü ne kısa, oysa ki ne kadar çok şey var hayatta yapılacak, yaşanacak. 24 saate bir 24 daha eklense ve 2 günü 1 gün gibi, sevdiğimiz her şeyi 2 kere daha fazla yada 2 kat daha uzun yaşasak keşke.
Diyeceksiniz ki o zaman acılarda 2 kat olacak. Diyeceğim ki olmasa... Hayal bu ya acılarda 2'ye tam bölünebilse ve 1 yarım olsa bize kalan...
Acılara etkisiz eleman muamlesi yapıp, mutlulukları hep 2 ile çarpmaya çalışmak, sorunlara eşit zaman verip fazla üzerinde durmamak lazım hayatta ki bize verilen sürede bu sınavın tüm sorunlarını çözüp geçer not alabilelim.
Gerçi geçer not alsakta sonuç ne ki sınıf geçmek mi iyi bir hayata terfi etmek mi. Yok öyle bir sıralama tek amaç bu sınavı en az yürek acısıyla tamamlamak....son bardak suyumuzu içmeden, yıllar devirmiş o gözleri kapatmadan geriye dönüp baktığında hafıza son kez, en az kalbi kırmış olmalı insan, en az günahı işlemiş ama en fazla gezip/görmüş, en fazla sevmiş ve sevilmiş olmalı... ve bu hayatın üzerine bir bardak su içip öyle dalmalı son uykuya .... gy
Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir.

Benjamın Franklin

Kaç Tık