30 Ocak 2012

İSVİÇRE TURU

ZURIH
Zürih'te başlayan turumuz yine Zürih'te bitti.
Planlamaya neredeyse 2-3 ay öncesinde başlamıştık. Biliyorduk ki İsviçre pahalı bir memleket ve biz en azından uçak ve oteller konusunda hesaplı olmak zorundaydık. Erken davranmak gerekiyordu yani. İşin ilginç tarafı koyduğumuz bütçeyle hemen hemen aynı geldi yaptığımız harcamalara tabi bazı extralar da olmadı değil. Bir sömestre tatilini değerlendirmiş olduk.
Bir çok şeyi öncesinde planladık ama şu bir gerçekki 3 yaşında bir çocuk yanınızdaysa planlara çok takılmamak lazım yani görmeyi veya yapmayı planladığımız bir çok veya bir kaç şeyi es geçmek veya kısaltmak durumunda kaldık. Canımız sağolsun dedik yinede kafamızdan geçen temel şeyleri yapabilmiş olduğumuz için içimiz rahat ve acaip keyifli ve öğretici bir tur oldu bizim için.
Küçük çocukla tur mu yapılır diye düşünenlere, insan istediğinde herşeyi yapabilir demiş olduk :)

Zürih Hava varıp bavullarımızı aldıktan sonra ilk yaptığımız Tourist Information'dan bilgi alıp 2 kişi için Swiss Pass bileti almak oldu. çokda iyi yaptık dedik çünkü bütün yolculuğumuz boyunca inanılmaz çok trene, tramvay ve otobüse bindik/indik rahat rahat serbestçe.

29 Ocak 2012

LOZAN

OLİMPİYAT MÜZESİ - LOZAN


MONTRÖ
FREDDIE MERCURY IN MONTREUX
LEMAN GÖLÜ
Bakış Açımız

İnsan ömrü ne kısa, oysa ki ne kadar çok şey var hayatta yapılacak, yaşanacak. 24 saate bir 24 daha eklense ve 2 günü 1 gün gibi, sevdiğimiz her şeyi 2 kere daha fazla yada 2 kat daha uzun yaşasak keşke.
Diyeceksiniz ki o zaman acılarda 2 kat olacak. Diyeceğim ki olmasa... Hayal bu ya acılarda 2'ye tam bölünebilse ve 1 yarım olsa bize kalan...
Acılara etkisiz eleman muamlesi yapıp, mutlulukları hep 2 ile çarpmaya çalışmak, sorunlara eşit zaman verip fazla üzerinde durmamak lazım hayatta ki bize verilen sürede bu sınavın tüm sorunlarını çözüp geçer not alabilelim.
Gerçi geçer not alsakta sonuç ne ki sınıf geçmek mi iyi bir hayata terfi etmek mi. Yok öyle bir sıralama tek amaç bu sınavı en az yürek acısıyla tamamlamak....son bardak suyumuzu içmeden, yıllar devirmiş o gözleri kapatmadan geriye dönüp baktığında hafıza son kez, en az kalbi kırmış olmalı insan, en az günahı işlemiş ama en fazla gezip/görmüş, en fazla sevmiş ve sevilmiş olmalı... ve bu hayatın üzerine bir bardak su içip öyle dalmalı son uykuya .... gy
Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir.

Benjamın Franklin

Kaç Tık