6 Ağustos 2006

Amasya

Amasya wikipedia'ya gör bilinen ilk adı "Amaseia" imiş. Bu isim dünyanın ilk coğrafyacısı Strabon tarafından verilmiş. "Amaseia" amozonlardaki yaşayan halkın kraliçelerine verdikleri isimmiş ve şehride iilk onlar kurmuş.
Amasya; Osmanlı padişah ve şehzadelerinin gösterdikleri özel ilgi nedeniyle, "Şehzadeler Şehri " olarak ün yapmış.


Amasya genel görünümünde, dağlar ve dağları yaran vadiler var. İl topraklarını bir uç'tan bir uca geçen Yeşilırmak, şehre bence hareket getirmiş, yoksa o kocaman kocaman dağların arasında sıkıcı bir şehir olurdu. Beni hayrete düşüren, gerçekten o dağların ortasında kalmış bu şehir inanılmaz gelişmiş ve ilk baışta bir Avrupa şehri gibi görünüyor.

Bakış Açımız

İnsan ömrü ne kısa, oysa ki ne kadar çok şey var hayatta yapılacak, yaşanacak. 24 saate bir 24 daha eklense ve 2 günü 1 gün gibi, sevdiğimiz her şeyi 2 kere daha fazla yada 2 kat daha uzun yaşasak keşke.
Diyeceksiniz ki o zaman acılarda 2 kat olacak. Diyeceğim ki olmasa... Hayal bu ya acılarda 2'ye tam bölünebilse ve 1 yarım olsa bize kalan...
Acılara etkisiz eleman muamlesi yapıp, mutlulukları hep 2 ile çarpmaya çalışmak, sorunlara eşit zaman verip fazla üzerinde durmamak lazım hayatta ki bize verilen sürede bu sınavın tüm sorunlarını çözüp geçer not alabilelim.
Gerçi geçer not alsakta sonuç ne ki sınıf geçmek mi iyi bir hayata terfi etmek mi. Yok öyle bir sıralama tek amaç bu sınavı en az yürek acısıyla tamamlamak....son bardak suyumuzu içmeden, yıllar devirmiş o gözleri kapatmadan geriye dönüp baktığında hafıza son kez, en az kalbi kırmış olmalı insan, en az günahı işlemiş ama en fazla gezip/görmüş, en fazla sevmiş ve sevilmiş olmalı... ve bu hayatın üzerine bir bardak su içip öyle dalmalı son uykuya .... gy
Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir.

Benjamın Franklin

Kaç Tık