19 Ağustos 2010

Hoş geldin "terrible two" umarım çok kalmazsın :)

Son günlerde bir aksilik bir inat ; dedik hoşgeldin "terrible two" gerçi bir süredir arada uğruyordun ama, bu günlerde ziyaretlerin çok uzun sürmeye başladı. Azıcık arayı açsan diyodum. Üzülerek arada cezalandırma yoluna gidiyoruz maalesef.
Ama yadırgamayın. Ağlama krizi geldiğinde ortam değiştirme yoluna gidiyoruz veya dikkat dağıtma. Ama baktık ki inadım inat durumu, o zaman odasına gönderiyoruz, ağlaman bitene kadar odanda kal, bitince gelebilirsin diyoruz. Açıkçası çok ta işe yarıyor (tabi şimdilik).
Bu arada kardeşimden öğrendim bu aslına doğru bir yöntemmiş. (okuduklarımda da öyle diyordu zaten) sadece hassas nokta ceza süresi, çocuğun yaşı ile aynı dakikada olmalıymış. Mesela Ozoz şuaralar 2 dk ceza alıyor :)
Birde istenmeyen bir kabahat yaptığında su dökmek çiçekleri devirmek toprakları ellemek gibi.... Ortalığı ona toplatıyorum, su dökmüşse o siliyor, bişey dökmüşse o süpürüyor...
Kızmadan net bir sesle eline bir bez varıyorum, Oğuz yere su dökmüş hadi bakalım temizlesin diyorum. Gerçi bu onun için çok ta ceza gibi olmuyor çünkü zaten bu tür işlere bayılıyor :)

Bu arada fotoğraf makinemiz eve geri döndü. Öyle çok özlemişizki birbirimizi. Her ne kadar aman aman bir şey olmasada kalitesiz o tatil fotoğraflarından sonra bizim emektarın kıymetini anladık.
Hoşgeldin evine, bir daha sakın bizi terk etme :(

0 yorum:

Bakış Açımız

İnsan ömrü ne kısa, oysa ki ne kadar çok şey var hayatta yapılacak, yaşanacak. 24 saate bir 24 daha eklense ve 2 günü 1 gün gibi, sevdiğimiz her şeyi 2 kere daha fazla yada 2 kat daha uzun yaşasak keşke.
Diyeceksiniz ki o zaman acılarda 2 kat olacak. Diyeceğim ki olmasa... Hayal bu ya acılarda 2'ye tam bölünebilse ve 1 yarım olsa bize kalan...
Acılara etkisiz eleman muamlesi yapıp, mutlulukları hep 2 ile çarpmaya çalışmak, sorunlara eşit zaman verip fazla üzerinde durmamak lazım hayatta ki bize verilen sürede bu sınavın tüm sorunlarını çözüp geçer not alabilelim.
Gerçi geçer not alsakta sonuç ne ki sınıf geçmek mi iyi bir hayata terfi etmek mi. Yok öyle bir sıralama tek amaç bu sınavı en az yürek acısıyla tamamlamak....son bardak suyumuzu içmeden, yıllar devirmiş o gözleri kapatmadan geriye dönüp baktığında hafıza son kez, en az kalbi kırmış olmalı insan, en az günahı işlemiş ama en fazla gezip/görmüş, en fazla sevmiş ve sevilmiş olmalı... ve bu hayatın üzerine bir bardak su içip öyle dalmalı son uykuya .... gy
Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir.

Benjamın Franklin

Kaç Tık