25 Şubat 2011

Aşkın Gözyaşları


Tebrizli Şems'i anlatan bu değerli kitap bana ; "Beni bende demen bende değilem bir ben vardır bende benden içeru" dedirtti resmen, hem dedirtti hem de hissettirdi.

Başka alemlere daldım, kendimden geçtim, herşey boş dedim kendi kendime.

Henüz kitabı yarıladım ama içinde yazılanlardan etkilenmemek mümkün değil. Biliyorum sonu hüzünlü biten bir kitap ancak o hüzünlü sona bile bu kadar cesurca ve şevkle razı gelen bu değerli insanın hayatını okurken o sonuca ulaşabilmek için bile bu kitabı bir önce bitirmeliyim dedirtiyor bana.
Ki mutsuz sonları hiç sevmem....
Süper bir söz;
Hakk'ın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil seninle beraber aksın "Düzenim bozulur, hayatım altı üstüne gelir" diye endişe etme. Nerden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?
Bir tane daha;
Ebe bilir ki sancı çekilmeden doğum olmaz, ana rahminden bebeğe yol açılmaz, Senden yepyeni ve taptaze bir "sen" zuhur edebilmesi için zorluklara, sancılara hazır olman gerekir.

0 yorum:

Bakış Açımız

İnsan ömrü ne kısa, oysa ki ne kadar çok şey var hayatta yapılacak, yaşanacak. 24 saate bir 24 daha eklense ve 2 günü 1 gün gibi, sevdiğimiz her şeyi 2 kere daha fazla yada 2 kat daha uzun yaşasak keşke.
Diyeceksiniz ki o zaman acılarda 2 kat olacak. Diyeceğim ki olmasa... Hayal bu ya acılarda 2'ye tam bölünebilse ve 1 yarım olsa bize kalan...
Acılara etkisiz eleman muamlesi yapıp, mutlulukları hep 2 ile çarpmaya çalışmak, sorunlara eşit zaman verip fazla üzerinde durmamak lazım hayatta ki bize verilen sürede bu sınavın tüm sorunlarını çözüp geçer not alabilelim.
Gerçi geçer not alsakta sonuç ne ki sınıf geçmek mi iyi bir hayata terfi etmek mi. Yok öyle bir sıralama tek amaç bu sınavı en az yürek acısıyla tamamlamak....son bardak suyumuzu içmeden, yıllar devirmiş o gözleri kapatmadan geriye dönüp baktığında hafıza son kez, en az kalbi kırmış olmalı insan, en az günahı işlemiş ama en fazla gezip/görmüş, en fazla sevmiş ve sevilmiş olmalı... ve bu hayatın üzerine bir bardak su içip öyle dalmalı son uykuya .... gy
Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir.

Benjamın Franklin

Kaç Tık