29 Eylül 2009

Çocukları Anlamak.

Kısa bir kitap keşke daha uzun uzun anlatılsa çocukları anlamanın formülü. Bu kitabı Oğuz doğmadan önce edinmeliydim diye hayıflanmadım değil, çünkü insan okudukça özeleştiri yapmadan, yanlışlarını tek tek değerlendirip üzerinde yorum yapmadan edemiyor.
Kitapta doğum zamanından gençliğe kadar çocukların gelişimleri aşama aşama ve kısa kısa anlatılmış.
Çocuk yetiştirmede neler yapılmalı hangi davranışlara karşı nasıl bir tutum izlenmeli değil kitapta anlatılan, anlatılan daha çok çocukların neyi nenen yaptığı.

0 yorum:

Bakış Açımız

İnsan ömrü ne kısa, oysa ki ne kadar çok şey var hayatta yapılacak, yaşanacak. 24 saate bir 24 daha eklense ve 2 günü 1 gün gibi, sevdiğimiz her şeyi 2 kere daha fazla yada 2 kat daha uzun yaşasak keşke.
Diyeceksiniz ki o zaman acılarda 2 kat olacak. Diyeceğim ki olmasa... Hayal bu ya acılarda 2'ye tam bölünebilse ve 1 yarım olsa bize kalan...
Acılara etkisiz eleman muamlesi yapıp, mutlulukları hep 2 ile çarpmaya çalışmak, sorunlara eşit zaman verip fazla üzerinde durmamak lazım hayatta ki bize verilen sürede bu sınavın tüm sorunlarını çözüp geçer not alabilelim.
Gerçi geçer not alsakta sonuç ne ki sınıf geçmek mi iyi bir hayata terfi etmek mi. Yok öyle bir sıralama tek amaç bu sınavı en az yürek acısıyla tamamlamak....son bardak suyumuzu içmeden, yıllar devirmiş o gözleri kapatmadan geriye dönüp baktığında hafıza son kez, en az kalbi kırmış olmalı insan, en az günahı işlemiş ama en fazla gezip/görmüş, en fazla sevmiş ve sevilmiş olmalı... ve bu hayatın üzerine bir bardak su içip öyle dalmalı son uykuya .... gy
Hayatınızı seviyorsanız zamanınızı boşa harcamayınız, çünkü zaman hayatın kendisidir.

Benjamın Franklin

Kaç Tık